5 SIMPLE STATEMENTS ABOUT ASTYGMATYZM LECZENIE EXPLAINED

5 Simple Statements About astygmatyzm leczenie Explained

5 Simple Statements About astygmatyzm leczenie Explained

Blog Article

W sytuacji, gdy astygmatyzm oka rozwinie się dopiero dzieci w wieku szkolnym, brak skorygowania wady może powodować znaczne problemy w nauce czytania i pisania, a także bóle głowy i kłopoty z koncentracją.

Jedynie specjalista może określić i ocenić wartość astygmatyzmu oraz dopasować prawidłowe dla wady wzroku okulary lub soczewki kontaktowe.

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, to stan refrakcji oka, w którym process optyczny nie jest w stanie stworzyć punktowego obrazu na siatkówce. Oznacza to, że moc układu optycznego oka jest różna w poszczególnych przekrojach. Wyróżnić można astygmatyzm regularny, w którym przekroje o największej i najmniejszej mocy tworzą ze sobą kąt prosty, a także astygmatyzm nieregularny, w którym w różnych miejscach jednej płaszczyzny promienie światła załamywane są różnie.

niezborność niezłożona – jedna z osi ma cechy nadwzroczności lub krótkowzroczności (leży przed lub za siatkówką, zamiast na siatkówce)

Kliniczna klasyfikacja astygmatyzmu opiera się natomiast na analizie położenia dwóch linii ogniskowych (czyli punktów skupiania się światła) w stosunku do siatkówki.

Te ciasteczka pozwalają nam analizować, jak użytkownicy zachowują się na stronie oraz które treści i produkty są interesujące. To dla nas źródło wiedzy o tym, co możemy poprawić w działaniu naszej strony i jakie oferty i treści mogą najbardziej Cię zainteresować.

Stabilne i wyraźne widzenie u osób z astygmatyzmem uzyskuje się dzięki okularom lub soczewkom kontaktowym cylindrycznym (torycznym), pomagającym skorygować nieregularności w kształcie rogówki lub soczewki oka. Ponieważ astygmatyzm zazwyczaj współwystępuje z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością, pacjenci czasami dowiadują się o tej dodatkowej wadzie dopiero po szczegółowych badaniach, np. przy okazji zamawiania nowych okularów. Dobrze dobrane okulary lub soczewki toryczne nie tylko poprawiają get more info ostrość widzenia, lecz także eliminują inne objawy towarzyszące astygmatyzmowi, takie jak bóle głowy, napięcie w gałkach ocznych, zmęczenie oczu.

Badacze nie wiedzą jeszcze dokładnie, dlaczego niektóre dzieci rozwijają astygmatyzm, ale wydaje się, że jest on dziedziczny. Dzieci z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością mają większe ryzyko wystąpienia astygmatyzmu, a istnieją dowody sugerujące, że palenie w czasie ciąży może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju astygmatyzmu u dziecka.

Urazy oka są często przyczyną nierównej powierzchni rogówki, co powoduje astygmatyzm nieregularny, cechujący się większą ilością ogniskowych. Przyczyną astygmatyzmu może być również stożek rogówki - schorzenie, które sprawia, że rogówka przybiera kształt stożka.

Jeśli zaczyna tobie dokuczać widzenie „za mgłą”, należy sprawdzić, czy przypadkiem powodem nie jest właśnie astygmatyzm. Jakie są jego inne objawy i jak go leczyć?

Należy pamiętać, że astygmatyzm doświadczany przez pacjenta jest sumą astygmatyzmu rogówki (powierzchnia oka)  i astygmatyzmu wewnętrznego, który może wynikać ze zmian wewnątrz oka – dotyczących np. soczewki oka, czy ciała szklistego.

To wada wzroku, która polega na zniekształceniu rogówki lub soczewki oka. W efekcie Twoje oko w nieprawidłowy sposób skupia promienie słoneczne, bo wiązka światła zamiast w jednym punkcie – skupia się w 2 miejscach. Twój obraz jest rozmazany i nieostry.

W przypadku, gdy można odnieść wrażenie, że linie bledną, poruszają się lub zmieniają położenie względem siebie, warto skonsultować się z okulistą. To znak, że być może rozwija się astygmatyzm w jednym oku lub w obu.

Ze względu na położenie południków głównych względem siebie, wymienia się opisany prędzej astygmatyzm regularny i nieregularny. 

Report this page